Princípy permakultúrneho dizajnu

Permakultúrny dizajn využíva vlastnosti prírodných ekosystémov (sukcesia, kolobeh živín, bezodpadové hospodárenie, hospodárenie s vodou a pod.) spolu s inovatívnymi technológiami a osvedčenými zručnosťami a technikami. Vďaka tomu vieme vytvoriť vytvoril harmonický systém domu a pozemkov, ktorý sa dokáže dynamicky prispôsobovať zmenám prostredia. Vie tiež maximálne efektívne využívať danosti prostredia a možnosti lokálnych zdrojov. Človek tak získa zdravé, funkčné a krásne prostredie, ktoré sa v čase  vylepšuje, stabilizuje a vie priniesť bezpečie a hojnosť..

Pri navrhovaní pozemkov, krajiny v prvom rade vychádzame z možností a daností priestoru, v ktorom budeme tvoriť. Prihliadame na okolie, na históriu aj súčasné využitie pozemku. Snažíme sa odhaliť prirodzený potenciál miesta a prípadne hľadať riešenia na jeho skvalitnenie s prihliadnutím na možnosti samotného užívateľa.
Veľmi dôležitou súčasťou dizajnu sú predstavy užívateľov. Hoci sa to zdá ako jednoduchá úloha, objaviť, čo si skutočne človek vlastne želá, nemusí byť tak ľahké. Správne pomenovať budúce štruktúry  a udalosti, ktoré sa majú na pozemku diať, sú predpokladom toho, že sa sen stane skutočnosťou. Čím presnejšie sú informácie od užívateľov a čím komplexnejšie pozorovanie krajiny sme previedli, tým presnejší plán (dizajn) sme schopní vytvoriť.

Súčasťou dizajnu je nielen priestorové rozloženie štruktúr v krajine podľa permakultúrnych princípov, ale aj energetické plánovanie a analýza dostupnýchh zdrojov pre realizáciu projektu. Už pri plánovaní projektu je veľmi prínosné sa zamyslieť nad objemom času, peňazí a práce, ktoré budú musieť byť do projektu vložené, aby s dlhodobého hľadiska bol viac než len trvalo udržateľný. Lebo trvalá udržateľnosť nie je len ochrana krajiny, ale hlavne pokojný, šťastný život pre človeka a jeho pokolenia.