Základy permakultúry

Permakultúra je tvorivý prístup k navrhovaniu vysoko produktívnych systémov záhrad, balkónov, ovocných sadov, gazdovstiev, fariem, rodových statkov, verejných parkov či školských zariadení, ale aj sídlisk, priemyselných areálov, obcí  a miest.

Jej dizajny už boli otestované na všetkých kontinentoch a vo všetkých typoch klimatických podmienok a kultúr, a dajú sa aplikovať na všetky sféry ľudskej činnosti.
Predstavuje súhrn pozitívnych riešení a overených šetrných postupov, ktorými sa riadi jedinec alebo skupina ľudí. Využíva prednostne lokálne obnoviteľné zdroje, zameriava sa na ochranu biodiverzity a tvorbu funkčných vzťahov medzi prvkami zahrnutých v dizajne.

Permakultúra nie je synonymum pre nič nerobenie či bezúdržbovú záhradu, skôr naopak. Je to tvorivá práca s pridanou hodnotou na úrovni ochrany prírody, krajiny aj človeka. 

Permakultúrna etika je základnom pochopenia ako permakultúrny dizajn funguje. Etika permakultúry je postavená na troch pilieroch, ktoré vo vzájomnom prieniku vytvárajú základy regeneratívneho spôsobu života ľudí na Zemi.

Etika permakultúry

Starostlivosť o ľudí

Vedieť sa postarať o seba a svoju rodinu, dbať na blaho komunity, v ktorej žijem a vnímať všetkých ľudí ako vzájomne prepojenú jednotu v tolerancii a zideľaní.
  • dbať na svoje fyzické aj psychické zdravie
  • postarať sa o svoju rodinu
  • zapájať sa aktívne do života v komunite, podporovať lokálnosť
  • rozvíjať svoj región
  • uvedomovať si dosah mojich kažodenných rozhodnutí a krokov na globalizáciua život v ostatných častiach sveta

Starostlivosť o Zem

S úctou a uvedomelo hospodáriť so zdrojmi na tejto planéte. Správať sa zodpovedne a láskavo, chrániť vodu, pôdu aj všetky živé organizmy.
  • šetrne obrábať pôdu, gazdovať na nej rozumne
  • chrániť vodné zdroje a hospodáriť s nimi
  • starať sa o rastliny s láskou a rešpektom k ich potrebám
  • dodržiať etické postupy pri chove zvierat
  • chrániť divokú prírodu, krajinu a jej kolorit

Zdieľanie a limity spotreby

Naučiť sa stanoviť limity svojej spotreby tak, aby ostalo dostatok všetkého aj pre ostatných na tejto planéte. Vedieť sa podeliť, zdieľať, svoje prebytky.
  • nastaviť si hranice svojej spotreby vzhľadom na spokojný osobný život
  • vedieť sa podeliť o svoje prebytky času, služieb, tovarov
  • podporovať výmenu zdrojov v komunite
  • podporovať zmysluplné projekty svojim časom, peniazmi alebo inou podporou
  • dokázať prijať pomoc

Postoje permakultúry

Základné postoje permakultúry definujú ako tvorivo pristupovať  k riešeniu najrozličnejších problémov, ktoré sprevádzajú navrhovanie, realizáciu aj prevádzku permakultúrneho projektu.  

Pripomínajú význam a potrebu každej entity na tejto planéte a ponúkajú možnosti ako viac “nebojovať”, ale chápať, vnímať a prijať komplexnosť prírody a jej jednotlivých zložiek.

Podporujú hľadanie riešení, kde všetci vyhrávajú (Win-Win riešenia), podnecujú kreativitu a vynaliezavosť, premýšľanie “out of box”.  

 

Problém je riešením

Hľadaj a využívaj čo najjednoduchšie riešenia. Využi danú nevýhodu ako výhodu zmenou pohľadu na vec. Riešenia však súčasne majú mať pozitívny dopad vo všetkých ohľadoch permakultúrnej etiky. Ideálom sú tzv. WIN-WIN riešenia.

Spolupracuj s prírodou

Pojmy ako burina, škodca či odpad sú len ľudské definície. Nauč sa vidieť vzťahy v prírode, porozumieť im a využiť ich vo svoj prospech. Sme živé biologické prvky, ktoré sú jej súčasťou, tak ako ostatné zvieratá a rastliny. Hľadaj možnosti ako všetkým umožniť zdieľať priestor na Zemi.

Všetko záhradníči

Každý prvok v prírode sa dá využiť v prospech záhrady tak, aby pracoval pre nás. Všetko v prírode MÁ úžitok a je sieťou vzťahov napojené na ostatné prvky. Spoznaj funkcie jednotlivých prvkov v prírode, aby si ich vedeli využiť v dizajne na prospech celku (nezneužiť a nevykorisťovať).

Mini - Max

Minimálne vstupy - maximálny výnos. Hľadaj riešenia, ktoré sú čo najjednoduchšie ale výrazne skvalitňujú prostredie, majú pridanú hodnotu a zvyšujú celkový výnos z dizajnu, Hľadaj uzavreté cykly, vzájomné prepojenia, aby ľudská práca a vstupné energie boli nahradené samočinnými mechanizmami prírody.

Neobmedzené výnosy

Všetko je to len o schopnostiach dizajnéra a jeho kreativite. Systém sa dá donekonečna zlepšovať. Permakultúrny dizajn je dynamický, nedá sa urobiť jeho finálna verzia, lebo každodenným pozorovaním svojho pozemku a okolia dostávaš nové inšpirácie, nápady a spätnú väzbu a to ťa núti veci prehodnocovať.